GABINET HIGIENY

Mój Dentysta to przede wszystkim gabinet higieny jamy ustnej, a jej podstawą jest profilaktyka. W jej myśl edukujemy naszych pacjentów jak używać szczotki do zębów, zarówno tej manualnej, jak i elektrycznej, nici dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej oraz irygatora.

Regularne kontrole u specjalisty oraz poddawanie się zabiegom profilaktycznym jest o tyle ważne, że higiena i zdrowie jamy ustnej to zagadnienie znacznie szersze niż tylko problem stomatologiczny. Istnieje szereg dolegliwości, znanych jako choroby odogniskowe, których źródłem może być ognisko zapalne w jamie ustnej.  Choroba odogniskowa zębopochodna może doprowadzić do problemów z krążeniem, zapalenia stawów, uszkodzenia nerek czy poronienia.

Istotnym elementem profilaktyki stomatologicznej jest również skaling, piaskowanie i fluoryzacja.

Skaling to zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Czym jest kamień i skąd się bierze? Płytka nazębna, a więc warstwa mikro-resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny, z czasem ulega mineralizacji. Tak powstaje kamień nazębny. Jest on nie tylko nieestetyczny, ale także niebezpieczny dla zdrowia. Odsłania szyjki zębowe, przyczynia się do procesu zaniku kości wyrostka zębowego, co w efekcie może prowadzić do paradontozy – rozchwiania zębów i ich utraty. Zabieg skalingu warto przeprowadzić raz na pół roku, choć osobom szczególnie narażonym na powstawanie kamienia zaleca się poddawać mu częściej. W takich wypadkach indywidualnie ustalamy zalecaną częstotliwość wizyt.

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie, czyli usuwanie osadów i przebarwień, znajdujących się na powierzchni zębów. Piaskowanie wykonuje się w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów oraz trudno dostępnych miejsc w szczelinach międzyzębowych. Jak wskazuje nazwa zabieg polega na operowaniu specjalnym piaskiem, który z pomocą wody i sprężonego powietrza uderza o powierzchnię zębów, usuwając osad.

Trzecim i ostatnim etapem kompleksowego oczyszczania szkliwa jest polerowanie, polegające na wygładzeniu powierzchni zębów specjalną szczoteczką i pastą polerską. Zabieg ten jest o tyle istotny, że dobrze wygładzone szkliwo zęba jest mniej podatne na ponowne tworzenie się kamienia.

Fluoryzacja, czyli aplikacja fluoru profesjonalnymi preparatem w postaci pianki, żelu lub lakieru, to działanie profilaktyczne, mające na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jak to działa? Nakładana na zęby warstewka fluoru przenika szkliwo zębów i oddziałuje na związki wapnia wewnątrz zęba. Dzięki temu wapń nie jest tak bardzo podatny na działanie kwasów, obecnych w jamie ustnej. A zatem dzięki fluoryzacji zęby chronione są przed niekorzystnym działaniem kwasów.


Fluoryzacja może być odrębnym zabiegiem albo uzupełnieniem pakietu zabiegów: skaling, piaskowanie i polerowanie.